عمیق ابزار سرباز صنایع دستی شهرستان سرباز

عمیق: ابزار سرباز صنایع دستی شهرستان سرباز رنگین کمان صنایع دستی سیستان وبلوچستان

گت بلاگز بیشتر بدانیم فایده فراموشی جهت حافظه!

شاید ناامیدکننده باشد، ولی فراموش کردن پرسشها متفاوت نقش مهمی در حافظه انسان بازی می‌کند و درواقع فراموشی جهت حافظه بافایده است!

فایده فراموشی جهت حافظه!

شاید ناامیدکننده باشد، ولی فراموش کردن پرسشها متفاوت نقش مهمی در حافظه انسان بازی می‌کند و درواقع فراموشی جهت حافظه بافایده است!

فراموشی جهت حافظه بافایده است!

اگر اطلاعات روی رایانه شما بعد از مدتی به طور ناگهانی ناپدید شوند، شما می‌توانید به سرعت بار دیگر وارد رایانه شوید و اطلاعات را پیدا کنید. این دقیقا همان کاری است که مغز ما هر لحظه انجام می‌دهد؛ فراموشی‌های ناگهانی از قبیل فراموش کردن نکته‌ای سر جلسه امتحان در حالی که تمام شب به خواندن درس مشغول بودید یا گم کردن کلید هنگامی که یک دقیقه قبل در دستانتان قرار داشته است.

عبارات مهم : حافظه
فراموشی واقعا مساله عذاب‌آوری هست، ولی تحقیقات تازه موسسه تحقیقات پیشرفته کانادا راجع به مکانیزم‌های مغز در بخش حافظه نشان می‌دهد هنگامی که صحبت از حافظه انسان می‌شود، فراموشی نیز به اندازه یادآوری مهم است.

یادآوری (حافظه بلند مدت) و فراموشی (حافظه کوتاه مدت) دو روی سکه حافظه انسان هستند. فراموشی تنها یک عدم موفقیت در یادآوری اطلاعات نیست، بلکه یک فرایند مغزی فعال است که به مغز کمک می‌کند تا تصمیمات موثرتری بگیرد.

“بلیک ریچاردز” یکی از محققان می‌گوید: “فراموش کردن جزییات نامربوط و تمرکز روی مسایلی که به مغز کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرد، از خصوصیات بافایده فراموشی است.”

به جای این که مغز مثل یک اسفنج همه چیز را در خود نگه دارد، به وسیله فراموشی به عنوان یک فیلتر اطلاعات عمل می‌کند. در واقع مغز به جای این که همه اطلاعات اعم از بافایده و غیر مفید، مربوط و نامربوط را در خود حفظ کند، مانند تصفیه کردن حافظه رایانه خود را از شر اطلاعات نامربوط رها می‌کند تا به مسایل مهم پرداخته و عملکرد بهتری داشته باشد. به همین علت است که می‌توانید معلم ریاضیات خود در دبیرستان را به یاد بیاورید؛ ولی نه تک تک جواب‌هایی که به آزمون‌هایش داده‌اید.

ایجاد تعادل میان حافظه کوتاه و بلند مدت زمانی که نیاز به تصمیم‌گیری بر اساس خاطرات و داشته‌های ذهنی‌مان داریم، به ما کمک می‌کند.
مغز اطلاعات غیرمفید و تاریخ گذشته را دور می‌ریزد و با تعمیم خاطرات مهم و در جریان، به ایده‌های مهم به ما اجازه می‌دهد تا آن‌ها را در آینده در موقعیت‌های بیشتری به کار بگیریم.

برای توضیح چگونگی انجام این کار به وسیله مغز باید گفت محققان دریافتند مغز مکانیزم‌هایی دارد که این کار را میسر می‌سازد. اتصالات عصبی میان نورون‌ها طی گذر وقت می‌تواند ضعیف شود و کم کم از بین برود و بدهید وسیله مغز خود را از شر خاطرات و اطلاعات غیرضروری خلاص می‌کند.

این پژوهش در مجله “Neuron” انتشار یافته است.

گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: حافظه | خاطرات | رایانه | فراموشی | یادآوری | اطلاعات | سرگرمی | چه خبر از کجا ؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog